Paslaptingas knygų pasaulis

e6b0a70f61e59b6d27ad9604b5cfcd1a368a43e4_article_200.png

Kalėdų senelis mokiniams padovanojo po lietuvišką knygą. Koks malonus netikėtumas! Išvyniojus knygelę iš popieriaus, nuo viršelio pažvelgė į mus mėlyna akis... Tai Ilonos Ežerinytės romanas paaugliams „Sutikti eidą“. Eidą? Kas jis? Kur jo ieškoti, norint jį sutikti? Reikia skaityti knygos tekstą - turinys atskleis mums šią paslaptį.

Draugystė su knyga tęsėsi pagal kiekvieno sugebėjimus. Kas skaitė sparčiau – greičiau sužinojo paslaptį, kas skaitė lėčiau – tas ilgiau savo delniukais glostė knygos puslapius. Susitarėme kovo mėnesį pabaigti skaityti knygą ir susitikti internetu su knygos autore (ačiū, moderniosioms technologijoms).

Ir štai balandžio 14 dieną tariame „labas“ Ilonai Ežerinytei, žvelgdami į geras ir mąslias rašytojos akis.

Tai ypatinga pamoka 5, 6, 8 klasių mokiniams. Visi vaikai, perskaitę knygą, rado ką paklausti. Mokiniai domėjosi, kada autorė pradėjo rašyti knygas, kiek laiko užtruko rašydama šį romaną, kodėl pasirinko tokią pagrindinę veikėją, kas knygoje vaizduojama iš realios autorės aplinkos, koks kūrinio veikėjas labiausiai autorei patiko, kokį mokslo dalyką mėgo mokykloje? Kas yra eidas? Kodėl taip pavadino veikėją iš Tarpinio Pasaulio ir t.t.

Iš autorės išgirdome įdomių minčių: rašytoja teigė, kad pasaulis ir žmogus nėra tobulas, kad yradaugblogio, kurį norisi nugalėti gerumu. Eidas - tai tobula asmenybė: teisingas, tolerantiškas, geras, nesavanaudis, puikus draugas, kurio ieško pagrindinė romano veikėja Algė.Mes visi trokštame tokio draugo, ilgimės tokių nuoširdžių žmogiškųsantykių.Eidas - tai puikus pavyzdys jaunimui, Algei jo labai reikėjo.„Galvoti, ką galvoja kiti, prikurti, kas būtų, jeigu būtų, – taip pramogauja Algė, su bendraamžiais bendrauti ne itin linkusi, geriausios draugės neturinti paauglė. Mėgstamoje kavinukėje ji pastebi moterį, kuri perka du kavos, bet geria tik vieną... Kokią istoriją slepia tas paliktas ataušusios kavos puodelis? Norėdama tai išsiaiškinti Algė daug sužinos ir apie tai, kad išgalvota gali pasirodyti besą tikra“, - rašo autorė.

Savo interviu rašytoja teigia: „Rašau jauniems žmonėms, kurie jaučiasi nepastebėti, yra jautrūs, drovūs, pažeidžiami, neturintys drąsos gyventi. Jei prie tokio prieini arčiau, jis kartais leidžia pažvelgti į savo vidų, ir tu pamatai sielą – susigūžusią, šlapiais lyg ką tik išsiritusio viščiuko sparneliais, bet jos akyse – atsineštas dangus.“

Pokalbio metu rašytoja domėjosi mokiniais, klausė, ką jie mano apie perskaitytą knygą, prašė palygintiknygoje aprašytą mokyklą su savo mokykla, ar jie turi tokių pažįstamų,draugų, kokia vaizduojama Algė.Teiravosi, kokias knygas mokiniai skaito ir ragino juos skaityti. 

Pokalbis buvo labai malonus ir naudingas, įdomu bendrauti su knygos autore, pasiklausti ir išsiaiškinti tai, kas kėlė nerimą. 

Knygos autorė Ilona Ežerinytė literatūroje debiutavo pasakų knyga „Šunojaus diena“, pripažinta reikšmingiausiu metų vaikų literatūros debiutu ir  2016 metų nacionaliniame vaikų literatūros konkurse laimėjusiapirmąją vietą. Romanas „Sutikti eidą“ – antroji autorės knyga, pelniusi Prano Mašioto premiją.Istorija apie liūdesį – nelaukiamą, neišvengiamą, bet būtiną kelyje į save, aprašoma knygoje„Verksnių klubas“. Dabar autorė jau įpusėjusi ketvirtąją knygą, kuri, pačios teigimu, bus apie muziką. 

Mes tikimės, kad šis pokalbis su rašytoja nebus paskutinis, skaitysime kitas jos knygas ir vėl prašysime autorę skirti mums savo gyvenimo valandėlę. 

Lietuvių mokyklos Vašingtone mokytoja Marija Dainienė

Lithuanian School